Kategoria: Aktualności

Spotkanie autorskie w Bibliotece

14375314_959799834146489_988299740_o

Termomodernizacja w Gminie Urszulin

Gmina Urszulin jest w trakcie realizacji drugiego etapu projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Urszulin”.

Pierwszy etap obejmował kompleks Zespołu Szkół w Urszulinie, aktualnie prace prowadzone są w budynku byłego ZOZ przy ul. Lubelskiej, w którym mieszczą się placówki użyteczności publicznej pełniące funkcje społeczne i kulturalne.

Do tej pory w ramach przedsięwzięcia wykonano kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych obiektu, teraz trwa ocieplanie fundamentów, ścian i stropu – w tym celu wykorzystywane są materiały o najwyższych w chwili obecnej parametrach izolacyjności. Końcowym etapem będzie nowa elewacja, co ogólnie wpłynie na zmniejszenie strat ciepła. Ponadto planowana jest modernizacja instalacji CO wraz z wymianą kotłów na nowoczesne, wykorzystujące biomasę w postaci pellletu. Zastosowanie takiego rozwiązania z pewnością spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku oraz będzie technologią bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego.

Cały projekt współfinansowany jest w 80% ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014, co stanowi wartość dofinansowania w kwocie 1 564 300,80 zł. Przewidywany termin jego zakończenia planowany jest do końca 2016 roku.

Budynki SP w Urszulinie i budynek użyteczności publicznej przy ul. Lubelskiej to początek prac termomodernizacyjnych na budynkach gminnych. Już w tej chwili opracowujemy dokumentację kompleksowej termomodernizacji Szkoły w Wytycznie, Woli Wereszczyńskiej i wszystkich świetlic – mówi Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin.

Spotkanie z poezją

W upalne popołudnie 15 września br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie. Tym razem opuściliśmy mury biblioteki i udaliśmy się w plener do Parku Rekreacyjnego w Urszulinie.

Tam przy ognisku czytaliśmy poezję Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Marty Fox, Norwida i innych.  Rozmawialiśmy o twórczości znanych poetów, interpretowaliśmy wiersze uczestnicy polecali sobie książki, które warto przeczytać a dyskusję umiliły im pyszne kiełbaski z ogniska.

W spotkaniu brali udział również policjanci z Komisariatu Policji w Urszulinie, którzy przedstawili prelekcję na temat bezpieczeństwa na drogach oraz przy pracach polowych w gospodarstwach rolnych. Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło nam bardzo szybko i przyjemnie.

Narodowe Czytanie w Urszulinie

Cała Polska w miniona sobotę 3 września w ramach piątej edycji akcji „Narodowego Czytania”, czytała Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie to inicjatywa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która ma na celu zachęcenie jak najwięcej instytucji oraz osób do wspólnego czytania najwartościowszych dzieł polskiej literatury. To ogólnopolska akcja, której głównym założeniem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzbudzanie i podtrzymywanie zainteresowania czytaniem. czytaj

Dożynki Powiatowe 2016

W dniu 29 sierpnia 2016r. odbyły się Dożynki Powiatowe w Starym Brusie. W Dożynkach uczestniczyły gminy z powiatu włodawskiego, a wśród nich Gmina Urszulin. Podczas prezentacji naszej gminy wystąpiły zespoły śpiewacze: „SENIORZY”, „POLESKIE ECHA”, „BALLADA” i „ZAŁUCZANIE” z repertuarem indywidualnym. czytaj