Kategoria: Aktualności

Termomodernizacja na finiszu

Gmina Urszulin zakończyła I etap poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, w ramach którego wykonano prace związane z termomodernizacją:  Zespołu Szkół w Urszulinie i budynku użyteczności publicznej przy ul. Lubelskiej 31. czytaj

Odblaskowa gmina

Jednym z najistotniejszych działań policji jest ograniczenie ilości wypadków i kolizji z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. czytaj

Przebudowa drogi w Nowym Załuczu

„Przebudowa drogi gminnej 104348 L położonej w miejscowości Nowe Załucze” pod taką nazwą Gmina Urszulin czytaj

Przyjazd delegacji ukraińskiej

W dniu 30 listopada 2016 roku, na zaproszenie Wójta Gminy Urszulin 4 – osobowa delegacja ukraińska gościła w Gminie Urszulin. Było to już drugie spotkanie zorganizowane w ramach współpracy gmin – pierwsze odbyło się w miejscowości Trostyanets w Obwodzie Wołyńskim.

Delegacji ukraińskiej przewodniczył Oleksandr Kovalchuk – Wójt Trostyanetskiej Rady Wiejskiej, natomiast polską reprezentował Tomasz Antoniuk – Wójt Gminy Urszulin.

Głównym punktem programu wizyty był udział w dwustronnej konferencji dotyczącej stworzenia partnerstwa dla Programu Współpracy Transgranicznej EIS – Polska – Biłoruś – Ukraina 2014 – 2020.

Całość programu zwieńczyła dyskusja przedstawicieli uczestniczących stron, która objęła określenie obszarów współpracy oraz zaplanowanie na najbliższą przyszłość dwustronnych działań na tym polu.

Obchody Święta Niepodległości

W piątek 11 listopada 2016r. w całym kraju obchodziliśmy uroczyste Narodowe Święto Niepodległości, święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa.

Jak co roku w Zespole Szkół w Urszulinie odbyła się 10 listopada 2016r. uroczysta akademia pod Patronatem Wójta Gminy Tomasza Antoniuka z okazji „Święta Niepodległości” zorganizowana przez Zespól Szkół w Urszulinie, Urząd  Gminy Urszulin, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych, oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie.

Wszystkich zebranych przywitał i uroczyście otworzył obchody Narodowego Święta Niepodległości Dyrektor Szkoły Sylwester Adamski. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu pocztu sztandarowego nauczyciel Andrzej Stefanowicz przybliżył sylwetkę polskiego działacza społecznego i niepodległościowego- Józefa Piłsudskiego, przytaczając najważniejsze fakty z jego życia.

Świętowaniu towarzyszyły rekwizyty i dekoracje: biało- czerwona flaga Polski, brzozowe krzyże, symboliczny znicz oraz część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Urszulinie,  nad całością przedstawienia czuwała nauczycielka Jolanta Stefanowicz. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej.

Poza tradycyjnymi pieśniami patriotycznymi takimi jak: „Rota”, „Wojenko wojenko”czy „Legiony” na zakończenie mogliśmy usłyszeć również występy muzyczne zespołów ludowych: „Poleskie Echa”z Wytyczna i „Ballada” z Wereszczyna.

Obchodzona uroczystość uświadomiła wszystkim jak ważna jest Polska- nasza Ojczyzna oraz upamiętniła tragiczne jej losy i trudną drogę do odzyskania niepodległości.