Kategoria: Aktualności

Akcja ekologiczna szkół

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji ekologicznej „SZKOLE POMAGAMY I ŚWIAT OCZYSZCZAMY”.

W ramach akcji w dniach od 10 października do 3 listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej i Zespół Szkół w Urszulinie we współpracy z Green Office Ecological Sp. z.o.o. (GOE) prowadziły będą na terenie swoich placówek zbiórkę elektroodpadów.

Zbieramy: wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (w tym puste cartridge do drukarek, sprzęt kopiujący, sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną, telefony, laptopy w tym procesory, myszy i klawiatury, kalkulatory), sprzęt audiowizualny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy (zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym, gry video itp.), przyrządy do nadzoru i kontroli, automaty do wydawania.

Dzięki akcji każda ze szkół otrzyma ekwiwalent wymienny na nagrody: pomoce dydaktyczne, wyposażenie sal lekcyjnych lub środki czystości.

Gmina Przyjazna Rowerzystom

tekstUrszulin – jedną z dwóch wyróżnionych gmin z województwa Lubelskiego

Miło nam poinformować, że Gmina Urszulin została jednym z laureatów V edycji zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Z województwa lubelskiego nagrodę otrzymały tylko dwie gminy: Józefów i Urszulin. czytaj

Spotkanie autorskie w GBP

W środę 21 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie gościliśmy pisarkę Martę Fox. Spotkanie odbywało się w ramach ogólnopolskiego programu Promocja Czytelnictwa „Dyskusyjne Kluby Książki” realizowanego i finansowanego przez Instytut Książki.

Marta Fox to polska pisarka, powieściopisarka, eseistka, poetka, dziennikarka, autorka wielu książek dla młodzieży i dorosłych np. „Zuzanna nie istnieje”, „Kaśka podrywaczka”, „Do rana daleko”, „Autoportret z Lisiczką”, „Zielona Nikola”, „Firma Agaton- Gagaton: wypróbuj bez szorowania”, „Zakochaj się mamo”, „Idol” i wiele innych. Jest laureatką licznych nagród literackich. To osoba otwarta, obdarzona dużym poczuciem humoru,bardzo sympatyczna, wrażliwa, znająca dobrze problemy współczesnej młodzieży.

Spotkanie autorskie rozpoczęła Teresa Kuczyńska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie. W bibliotece oprócz czytelników gościliśmy także DKK dla dorosłych działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Rozmowę z pisarką prowadziła bibliotekarka Monika Kędzierska. Podczas spotkania autorka szybko nawiązała kontakt z publicznością i niesamowicie nas zainteresowała tym, co mówiła. Spędziliśmy czas w bardzo przyjaznej atmosferze oraz otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, a nawet poznaliśmy kilka ciekawostek. Mieliśmy również okazję wysłuchać kilka wierszy Marty Fox przeczytanych przez samą autorkę, co bardzo podobało się wszystkim zaproszonym.

Po spotkaniu uczestnicy mogli nabyć książki Marty Fox oraz autograf z miłą dedykacją na książce i pamiątkowej zakładce otrzymanej przez naszą bibliotekę. Trzeba przyznać, że spotkanie należało do bardzo udanych, przebiegło w sympatycznej atmosferze, na co na pewno wpłynęła otwartość autorki oraz jej świetny kontakt z czytelnikami.

Spotkanie autorskie w Bibliotece

14375314_959799834146489_988299740_o

Termomodernizacja w Gminie Urszulin

Gmina Urszulin jest w trakcie realizacji drugiego etapu projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Urszulin”.

Pierwszy etap obejmował kompleks Zespołu Szkół w Urszulinie, aktualnie prace prowadzone są w budynku byłego ZOZ przy ul. Lubelskiej, w którym mieszczą się placówki użyteczności publicznej pełniące funkcje społeczne i kulturalne.

Do tej pory w ramach przedsięwzięcia wykonano kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych obiektu, teraz trwa ocieplanie fundamentów, ścian i stropu – w tym celu wykorzystywane są materiały o najwyższych w chwili obecnej parametrach izolacyjności. Końcowym etapem będzie nowa elewacja, co ogólnie wpłynie na zmniejszenie strat ciepła. Ponadto planowana jest modernizacja instalacji CO wraz z wymianą kotłów na nowoczesne, wykorzystujące biomasę w postaci pellletu. Zastosowanie takiego rozwiązania z pewnością spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku oraz będzie technologią bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego.

Cały projekt współfinansowany jest w 80% ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014, co stanowi wartość dofinansowania w kwocie 1 564 300,80 zł. Przewidywany termin jego zakończenia planowany jest do końca 2016 roku.

Budynki SP w Urszulinie i budynek użyteczności publicznej przy ul. Lubelskiej to początek prac termomodernizacyjnych na budynkach gminnych. Już w tej chwili opracowujemy dokumentację kompleksowej termomodernizacji Szkoły w Wytycznie, Woli Wereszczyńskiej i wszystkich świetlic – mówi Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin.