Kategoria: Kultura i sport

Wiosenne filcowanie w bibliotece

Jedną z wielkanocnych tradycji w polskich domach jest ozdabianie jajek.  Wszyscy wiemy jak zdobi się wielkanocne jajka, można to zrobić na wiele sposobów zafarbować, obdrapać, okleić, pomalować woskiem czy metodą decupage.

Zatem (w poniedziałek 3 kwietnia br.) w bibliotece, odbyły się kolejne warsztaty wielkanocne zorganizowane przez Klub Kobiet Aktywnych oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.  Oryginalną technikę tworzenia świątecznych jajek z wełny czesankowej, zaprezentowała nam Pani Marta Bąk – prowadząca zajęcia rękodzielnicze.

Podczas warsztatów powstały piękne i oryginalne pisanki filcowane na sucho przy pomocy specjalnej igły. Prowadząca spotkanie Pani Marta przedstawiła uczestnikom tylko podstawy tej techniki, zaś dalej prowadziła je ich własna wyobraźnia i talenty manualne. Własne pomysły i zaangażowanie sprawiły, że Wielkanoc w bibliotece zagościła całkowicie.

Efekty tych prac można podziwiać na zdjęciach, zaś w pamięci pozostanie mile spędzony wspólnie czas oraz nowo nabyte umiejętności, które być może zaowocują w przyszłości kolejnymi pięknymi, filcowanymi dziełami. Wykonane prace będą na pewno piękną ozdobą na świątecznym stole.

Wszystkich serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych organizowanych przez bibliotekę warsztatach i spotkaniach.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017

Warsztaty Wielkanocne

W piątek 15 marca br. w bibliotece, odbyły się warsztaty wielkanocne zorganizowane przez Klub Kobiet Aktywnych oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie. Wspólnie z naszym gościem prowadzącym spotkanie, Panią Lilią Potonią- artyterapeutką, założycielką kabaretu „Mydło i Powidło” oraz Stowarzyszenia „Terraz Senioras”, Panie wykonały barwne dekoracje wielkanocne. czytaj

Warsztaty „Bez glutenu i laktozy”

„Bez glutenu i laktozy” to temat warsztatów który odbył się 10 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej – Filia w Wytycznie, zorganizowany przez Klub Kobiet Aktywnych oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie. Lekcję gotowania bez glutenu i laktozy poprowadziły Panie Barbara Maszewska i Magdalena Wesołowska- Gierlińska.

Panie udowodniły wszystkim, że gotowanie bez glutenu nie musi być nudne za to może być szybkie i smaczne. Dowodem na to były przygotowane proste, a zarazem pyszne, zdrowe i smaczne posiłki takie jak: placki ziemniaczane z dynią, placki z kaszy gryczanej i warzywami, racuchy z płatków jaglanych, chleb orkiszowy, chleb z mąki ryżowej, ciastka z ciasta kruchego, cappuccino z mąki bezglutenowej i z masą budyniową na mleku sojowym oraz pyzy z mięsem z indyka.

Degustacje były ważnym punktem programu, ale najważniejsze było oczywiście wspólne gotowanie. Uczestnicy warsztatów otrzymali również przepisy na wszystkie powstałe potrawy. To było bardzo sympatyczne i smaczne spotkanie.

 

Dzień myśli braterskiej

W piątek 10 marca br. odbyła się wyjątkowa „nocka w bibliotece” pod hasłem: „Dzień myśli braterskiej” w której brali udział „Poleskie żółwiki” czyli harcerze z Zespołu Szkół w Urszulinie.

Uczniowie wraz z opiekunami Panią Barbarą Martysiuk, Janiną Chibowską i Grażyną Radko spędziły w miłej i radosnej atmosferze noc w bibliotece. Uczestnicy mogli bowiem w tych nietypowych godzinach otwarcia korzystać ze sprzętu i zasobów biblioteki. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zagadki literackie wykazując się dużą znajomością literatury. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a nocne warunki dodatkowo podkreśliły niesamowity klimat.

Kolejnym punktem spotkania był wypiek gofrów. Po upieczeniu nastąpił długo wyczekiwany moment- degustacja, każdy mógł według własnych upodobań smakowych przyrządzić swój gofr. Zabawa i uczta trwała do 22.00 potem zadowoleni harcerze udali się do swoich śpiworów. Po tak wyczerpującej nocy, wszystkie nocne marki usnęły nad ranem.

Noc spędzona w bibliotece okazała się być niezapomnianą przygodą, dzięki której młodzi czytelnicy mogli zaprzyjaźnić się z książką i biblioteką.