Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanioe DDKKolejne spotkanie członów i sympatyków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie, odbyło się 24 lipca 2014 r., zgromadziło 30 osób. Książka „Polski ogród wiejski”, inspirowała do rozmów z autorami o wiejskim krajobrazie, tradycji, znaczeniu roślin. Duchową ucztę wzbogacił występ zespołu Seniorzy, który zaśpiewał młodzieńczą werwą piosenkę „W moim ogródecku”. Tłem spotkania były owoce, kwiaty z ogrodów, zioła i ziołowe herbatki.
Autorzy książki „Polski ogród wiejski” – Elżbieta Kowalik i Arkadiusz Iwaniuk – w swojej publikacji przybliżyli temat, różnorodny i głęboko zakorzeniony w naszej tradycji i religii. Autorzy są miłośnikami przyrody, propagującymi piękno krajobrazu, zachęcają do projektowania tradycyjnych ogrodów w harmonii z otoczeniem. Elżbieta Kowalik jest architektem krajobrazu, Arkadiusz Iwaniuk, jest dyplomowanym ogrodnikiem, przyrodnikiem i krajoznawcą. Autorów „Polskich ogrodów wiejskich” łączy umiłowanie przyrody i szacunek do tradycji. Arkadiusz Iwaniuk na spotkaniu autorskim odwołał się do biblijnego Edenu, obszaru poznania dobra i zła. Zwrócił uwagę na wielorakie znaczenie ogrodów. Pamięć o ogrodach jest ważna ze względów estetycznych, użytkowych i kulturowych. Termin kultura (z łac. cultura „uprawa ziemi”), pierwotnie wiązał się z uprawą roli, odnosił się do przekształcania natury w stan użyteczny dla człowieka. Do związku kultury i natury odwoływał się w swoim dziele „Kultura a natura”, Jan Gwalbert Pawlikowski: „Kultura wyszła z przyrody, a dopiero potem zwróciła się przeciwko niej”. Warto podejmować próby poszukiwania źródeł duchowego i materialnego dziedzictwa człowieka, można szukać inspiracji w tradycyjnych ogrodach wiejskich.
„Polski ogród wiejski – wyjątkowe zjawisko wyrosłe w ludowej tradycji. (…) Ogród wiejski kształtował się przez stulecia. Wzbogacał o wzory ze szlacheckich dworów, czerpał natchnienie w porządku przyrody. Naszą książką pragniemy zachęcić właścicieli ogrodów do kultywowania wiejskich ogrodów przydomowych, jednak w nawiązaniu do współczesnej stylistyki, z uwzględnieniem współczesnych realiów i potrzeb użytkowników” – tak piszą autorzy we wstępie do publikacji. W książce odnajdujemy informacje o elementach wyposażenia ogrodu, zestawienie typowych dla ogrodów wiejskich roślin, ich opis, wymagania, zastosowanie i ciekawostki.
Ogród wiejski cechuje prostota, użyteczność, odważne kompozycje , w naturalny sposób jest powiązany z otaczającą przyrodą, są w nim liczne zioła. Wiejski ogród czerpał ze szlacheckich wzorców (wprowadzone do uprawy: truskawki, pomidory, porzeczki, ozdobne gatunki), stale rozwijał się. Ogród wiejski nie był jednolity w całej Polsce, ale miał pewne typowe elementy. W większości regionów składał się z następujących części funkcjonalnych: przedogródek, sad, ogródek owocowy, warzywnik, ogródek przyokienny. Przedogródek, wyrażał indywidualne cechy właściciela, był zarazem przestrzenią prywatną i społeczną.
Autorzy zachęcają do stworzenia i kultywowania tradycyjnego ogrodu. Kreowanie wokół domu szczególnego miejsca, jakim jest ogród, jest satysfakcjonującym wyzwaniem. Ogrodnik jest twórcą, który powinien wykazywać się wiedzą i smakiem. Już Izabela Czartoryska proponowała: „Ogrodem stać się może każde miejsce, każda wioska, każdy folwark, najmniejszy kątek …Są sposoby, które małym kosztem przystroić mogą całe okolice”.
Książka „Polski ogród wiejski” nie wyczerpuje tematu, jest po części prowokacją i zachętą do jego rozwinięcia. Na zakończenie spotkania autorzy podpisywali książki. Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Iwaniuk A., Kowalik E., Polski ogród wiejski, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014

[Not a valid template]