80 rocznica Bitwy pod Wytycznem

Dnia 1 października 2019 r. w Chełmie i Gminie Urszulin odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę bitwy pod Wytycznem.

Bitwa pod Wytycznem – stoczona 1 października 1939 pomiędzy Zgrupowaniem KOP gen. Wilhelma Orlik-Rückemanna a Armią Czerwoną. Po kilkugodzinnej walce dowódca grupy Korpusu Ochrony Pogranicza generał Wilhelm Orlik-Rückemann nakazał odwrót, po czym rozwiązał grupę. Żołnierze w małych grupkach przedostali się do lasów gdzie rozpoczęli walkę konspiracyjną. Straty polskie to 93 zabitych i 200 rannych, straty sowieckie to 4 czołgi T-26, 3 ciągniki Komsomolec, 31 zabitych, 101 rannych.
Walki żołnierza polskiego pod Wytycznem w II wojnie światowej zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1990 r. „SZACK – WYTYCZNO 28 IX – 1 X 1939″.

Program uroczystości rozpoczął się posadzeniem na terenie Komendy NOSG w Chełmie „Dębu Pamięci’ ku czci zamordowanych w latach 1939- 1940 żołnierzy KOP: oficerów- lekarzy medycyny i weterynarii oraz podoficerów sanitarnych i weterynaryjnych. Kolejna część uroczystości odbyła się przy pomniku w Wytycznie, gdzie odprawiona została Msza Święta i modlitwa ekumeniczna, następnie głos zabrali zaproszeni goście i odbył się Apel Poległych. Po odczytaniu Apelu Podległych, zostały złożone wieńce na grobach poległych żołnierzy. Gminę Urszulin reprezentował Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Urszulin Piotrem Kamelą, którzy złożyli wieniec na grobach poległych. W uroczystościach uczestniczyli również reprezentanci gminnych szkół, radni, sołtysi oraz pracownicy Urzędu Gminy Urszulin.

EnglishGermanPolish
Rozmiar czcionki
Zmień kolor