81 rocznica Bitwy pod Wytycznem

17 września 2020 r. przy Kopcu Chwały poległych i pomordowanych żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie odbyły się obchody 81 rocznicy bitwy pod Wytycznem połączone z upamiętnieniem rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

Organizatorem obchodów był Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, który przy współpracy z Gminą Urszulin i Poleskim Parkiem Narodowym przygotował miejsce uroczystości. W tym roku uroczystości uświetniła obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Duda. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele służb, władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych wszystkich szczebli.

Uroczystości w Wytycznie rozpoczęły się wystąpieniem komendanta głównego Straży Granicznej – gen. dyw. Tomasza Pragi. Następnie przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Uroczystość zakończyła się modlitwą ekumeniczną, odczytaniem Apelu Podległych i złożeniem wieńców na grobach poległych żołnierzy.

Wieniec złożyła również wspólna delegacja Powiatu Włodawskiego i Gminy Urszulin, którą reprezentował Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk, Przewodniczący Rady Powiatu we Włodawie Romuald Pryll a także Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk oraz Przewodniczący Rady Gminy Urszulin Piotr Kamela.

Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin – jest nam niezwykle miło, że w tym roku podczas uroczystości w Wytycznie mogliśmy gościć parę prezydencką. Coroczne obchody wydarzeń października 1939 r. mają dla nas wszystkich szczególne znaczenie. To czas wspomnień, zadumy i przypomnienia młodym pokoleniom prawdziwej historii, która wydarzyła się 81 lat temu. Z pokorą i szacunkiem przyjmujemy również słowa podziękowania skierowane do społeczności lokalnej i samorządu za opiekę nad tym miejscem. To miejsce w kształcie w jakim jest obecnie powstało wysiłkiem bardzo wielu osób. Za ten wysiłek również wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy.

Budowa miejsca pamięci poległych żołnierzy Zgrupowania KOP rozpoczęła się pod koniec lat 80 XX wieku. Prace prowadzone były z dużym zaangażowaniem organizacji społecznych i osób prywatnych. Uroczystości przy kopcu odbywają się corocznie od 1988 roku. W 2014 roku obiekt doczekał się remontu i rozbudowy o dodatkową część edukacyjną. Prace finansowane były przez Powiat Włodawski w partnerskim udziale Gminy Urszulin z środków przekazanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

EnglishGermanPolish
Rozmiar czcionki
Zmień kolor