Dożynki Powiatowe w Hannie

Są takie imprezy plenerowe, których duszą jest dobre jedzenie, serdeczne relacje międzyludzkie i fantastyczne otoczenie. Taką imprezą były Dożynki Powiatu Włodawskiego 2022 r. obchodzone
w Hannie. Zapraszali na nie Starosta Włodawski i Wójt Gminy Hanna a sama Hanna w dniu uroczystości przywitała nas wspaniałą pogodą, pysznym jedzeniem, dobrą muzyką i serdeczną, typową dla Święta Plonów atmosferą.

Dożynki obchodzone były tradycyjnie. Były piękne wieńce dożynkowe, uroczysta Msza Święta, podziękowania za plony i oczywiście wspaniałe stoiska reprezentujące gminy. W tym roku inwencja artystyczna była ogromna. Koła Gospodyń Wiejskich bardzo wysoko podniosły poprzeczkę. Stoiska były kolorowe, pomysłowe a przede wszystkim bardzo oryginalne. A na stoiskach same pyszności. Gołąbki, pierogi, ciasta ciasteczka, rogaliki, różne zawijaski, cebularze a nawet kiełbasa prosto z wędzarni. Ręcznie robiony chleb, pączusie. Woda z lodem i cytryną, nalewki. Dla każdego coś dobrego.

Reprezentacja Gminy Urszulina otrzymała wysoką punktację właściwie we wszystkich kategoriach. Poniżej przedstawiamy dokonania naszych przedstawicieli:

  • Najciekawsze Stoisko Dożynkowe – I miejsce (Praca zespołowa. Nad jego powstaniem pracował Wójt Gminy Urszulin, GOK Urszulin, Koło Gospodyń Wiejskich Wereszczynianki, Zielarnia Poleska, Ks. Gabriel Mazurek proboszcza parafii Wereszczyn, pracownicy Urzędu Gminy Urszulin)
  • Najlepsza Potrawa Regionalna – II miejsce (gołąbki Mikołaja Reja z jagnięciną, zawijane w liście winogron, z sosem z pieczonych warzyw przygotowane przez Panią Joanna Iwanejko
  • Najładniejszy Wieniec – III miejsce (wykonany przez zespół „Seniorzy” z Urszulina)

Otrzymaliśmy 2 wyróżnienia w kategoriach:

  • Najlepszy Chleb Dożynkowy wykonany przez Panią Klepacką Elżbietę
  • Najlepszy Napój Regionalny wykonany przez Panią Annę Dąbrowską

Nie sposób nie wspomnieć o Panu Tomaszu Brzozowcu i Panu Pawle Panasiuku, rolników, którzy zostali uhonorowani przez Starostę Włodawskiego za postawę społeczną i wyniki produkcyjne osiągane w gospodarstwie rolnym.

Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin – Dożynki to święto dziękczynne. Dziękujemy za otrzymane plony, ale to też wspaniały czas integracji i współpracy. Przygotowanie wieńca, stoiska i posiłków to nie lada wyzwanie. Dlatego dziękuję całej reprezentacji Gminy Urszulin za zaangażowanie i ogrom pracy włożony w przygotowania do wystąpienia na Dożynkach Powiatowych a Gminie Hanna za ciepłe przyjęcie.

 

 

 

 

EnglishGermanPolishUkrainian