Europejskie Dni Dziedzictwa 8 września 2012 r. w Wereszczynie

Europejskie Dni Dziedzictwa 8 września 2012 r. od godz. 15 00 w Wereszczynie

„TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” to hasło EDD 2012 w Polsce.

Temat ten ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń – zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Naszym celem jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku. Rzeczy mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, przechowują historię zdarzeń i osób, którym towarzyszą. Każdy przedmiot jest interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym.

„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.(źródło www.edd2012.pl.)

W tym roku po raz pierwszy Europejskie Dni Dziedzictwa będziemy obchodzić w Wereszczynie, niewielkiej wsi położonej na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim, na obrzeżach Poleskiego Parku Narodowego. Położona wśród bagien, na guzie wapiennym osada w Wereszczynie wzmiankowana już była w 1204 w Latopisie Hipackim. Wieś o ciekawej i burzliwej historii tworzonej przez Polaków, Rusinów i Żydów. Wielokulturową przeszłość odkrywać można spacerując po miejscowości. Do materialnych śladów należą m. in.:

– drewniany kościół parafialny p. w. św. Stanisława B.M., wzniesiony w 1783 r. staraniem braci Wereszczyńskich: Józefa, sędziego ziemskiego chełmskiego i Seweryna.,

– neogotycka kaplica grobowa Rulikowskich, kaplica z barokową rzeźbą św. Jana Nepomucena,

– pozostałość parku podworskiego,

– cmentarz prawosławny,

– grób Anieli Dembowskiej żony Edwarda – przywódcy Powstania Krakowskiego w 1846,

– pomnik ku czci pomordowanych w 1942 roku Żydów,

– zabytkowe domy i budynki gospodarcze.

Wereszczyn przez wiele lat był centrum administracyjnym i społecznym regionu, słynął jako ośrodek tkacki, hodowli owiec, tu odbywały się jarmarki.

Oprócz ciekawej historii Wereszczyn zachwyca malowniczym położeniem i cennymi przyrodniczo obszarami okolicznych torfowisk Bagna Bubnów i Staw.

 

Miejsce spotkania: świetlica wiejska w remizie i plac przed budynkiem szkoły oraz kościół p.w. Parafia Św. Stanisława BM

1500 – rozpoczęcie i powitanie

„Życie społeczne i kulturalne mieszkańców Wereszczyna w okresie międzywojennym” – wykład Adama Panasiuka,

„W chacie” – przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Wereszczyńskiej, przygotowane pod kierunkiem Agnieszki Sołdat,

Prezentacje mieszkańców – „Zapominane umiejętności”

Ballada „Zbrodnia w Wereszczynie” – wspólne czytanie

1700Msza św., poświecenie wieńców dozynkowych

Międzywojenne i wojenne piosenki w wykonaniu zespołu „Swojska nuta”

Gra plenerowa – „Odkrywanie historii z życia wziętej”(zapisy)

Wystawa – „Kącik pszczelarski” pana Kazimierza Panasiuka

Prezentacja Poleskiego Parku Narodowego, wystawa ikon Teresy Zembrzyckiej.

Poczęstunek przygotowany przez mieszkańców Wereszczyna i okolicznych wsi. Zbiórka „Dla Izy”.

Zapraszamy – organizatorzy