Grecka wycieczka uczniów Zespołu Szkół w Urszulinie

Długo wyczekiwana chwila wreszcie nadeszła. 2 czerwca 2024 r o godzinie 7.40 wyruszył nasz wesoły autobus na wizytę do greckiej szkoły Platon w Katerini. Była to realizacja projektu zagranicznej mobilności uczniów wraz z opiekunami, w ramach programu Erasmus. Projekt realizowało 30 uczniów z Zespołu Szkół w Urszulinie oraz 5 opiekunów.

Wizyta łączyła elementy dydaktyczne (doskonalenie posługiwania się językiem angielskim, poznanie alfabetu greckiego oraz zasad wymowy głosek) z edukacją kulturową, historyczną i przyrodniczą. Dzieci uczestniczyły również w cyklu warsztatów z zakresu umiejętności pracy w grupie, rozwiazywania konfliktów, empatii i asertywności.

Nie zabrakło zajęć o charakterze integracyjnym takich jak nauka tańców greckich, mecz piłki nożnej oraz dyskoteka.

Znakomitym podsumowaniem zdobytych umiejętności były dwie gry miejskie, jedna w Starym Pantalejmonie, a druga w Katerini. W ich trakcie uczestnicy projektu musieli wykazać się umiejętnościami nawiązywania kontaktu, współpracy zespołowej, komunikacji w języku angielskim, spostrzegawczości itp.

W ramach edukacji kulturowej i historycznej zorganizowano wyjazdy do miejsc szczególnie ważnych z punktu widzenia historii Grecji, które zlokalizowane były w najbliższej okolicy takich jak: zamek Platamonas, Palaios Panteleimonas (Stary Pantalejmon) czy Wąwóz Enipeas w Litochoro.

Odbyły się również dwie wycieczki całodniowe do miejsc znacznie bardziej oddalonych. Były to wycieczka do Kalambaki i zwiedzanie Meteorów, czyli klasztorów „zawieszonych” na skałach oraz rejs na uroczą wyspę Skiathos.

Nie zabrakło również akcentów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, zwłaszcza wobec faktu, że hotel w którym zamieszkiwaliśmy znajdował się w Olympic Beach, popularnym ośrodku wypoczynkowym na Riwierze Olimpijskiej, w odległości 400 m od morza. Ogromna popularnością cieszył się również hotelowy basen.

Cały wyjazd obfitował w wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Pozwalał na rozwój umiejętności, które byłyby trudne, a często niemożliwe, do doskonalenia w warunkach stacjonarnych w Polsce. Samo pokonanie granic pięciu krajów było na pewno niesamowitym i dla wielu uczestników zupełnie nowym przeżyciem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że wyjazd był bezpłatny dla uczestników i został w całości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej poprzez Narodową Agencję Programu Erasmus.

 

Tekst przygotował: Tomasz Chibowski