Kategoria: Kultura i sport

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU

21 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ustanowiło „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu”.
Dla społeczności gminy Urszulin święto to ma niezwykle istotne znacznie, a to z racji dużego udziału ludności żydowskiej w populacji gminy przed wybuchem II woj. św. i ich zagładzie w czasie wojny. To także tragedia dla ich polskich i ukraińskich sąsiadów, którzy z narażeniem życia nieśli im pomoc, ryzykując życiem własnym i swojej rodziny.
Wzorem ubiegłorocznych obchodów także i w tym roku w sali kinowej Gminny Ośrodek Kultury w Urszulinie spotkali się mieszkańcy, a przede wszystkim młodzież Zespół Szkół w Urszulinie i Szkoły Podstawowej w Wytycznie, by posłuchać historii rodzin z miejscowości Grabniak, tj. Feliksy i Jana Labrygów oraz Feliksy i Stanisława Matuszaków. Dzięki ich odwadze zagładę przetrwało ponad 20 Żydów, mieszkańców Grabniaka, Nadrybia, Cycowa i dalszych miejscowości.
W tematykę ratowania Żydów słuchaczy wprowadził wójt Adam Panasiuk, swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się także Jan Baczyński vel Mróz, regionalista z Cycowa, a także Monika Jurczuk ze szkoły w Wytycznie, opowiadając o działaniach w zakresie poznawania historii swoich miejscowości, jakie były realizowane w ramach projektu szkolnego. Na sali obecne były Panie Grażyna Kliszcz i Maria Witkowska, potomkinie małżeństwa Matuszaków.
Na koniec przy mogiłach Żydów w Urszulinie, Wereszczynie, Zastawiu i Andrzejowie zapalono symboliczne znicze.
Prezentowane dziś historie „sprawiedliwych” z obszaru Gminy Urszulin, a także inne udokumentowane historie możecie wysłuchać pod poniższymi linkami:
Józef i Julianna Mielniczukowie z Wytyczna:
Marianna i Antoniuk Symoniukowie z Sękowa:
Jan Bolesławski z Przymiarek:
Feliksa i Jan Labrygowie z Grabniaka:
Feliksa i Stanisław Matuszakowie z Grabniaka:
Masza Zunszajn z Wereszczyna:
rodzina Śniadkowskich z Zawadówki:

VI Halowy Turniej w piłkę nożną

 
 
Klub Sportowy Polesie Urszulin: za nami, po raz pierwszy w nowej hali OLIMPIA.
 
 
Brawa dla zawodników za determinację w zmaganiach, za wysoki poziom turnieju.
Władzom klubu i Zespół Szkół w Urszulinie podziękowania za organizację i przygotowanie (nagrzanie) hali, Stowarzyszeniu LGD Polesie za dofinansowanie, a rodzicom za gromkie kibicowanie.

Sto sześćdziesiąta trzecia rocznica Powstania Styczniowego

 
Wydarzenia powstania odcisnęły trwały ślad w historii naszej gminy. 7 lipca 1863 r. pod Urszulinem z Moskalami starły się oddziały A. Zielińskiego, J. Jankowskiego, J. Ruckiego i K. Krysińskiego. W walce zginęło 12 powstańców. 6 powstańców z litewskiej jazdy zginęło pod Andrzejowem 31 grudnia 1863 r. Było też kilka mniejszych utarczek, m.in. w Wytycznie i Michałowie. Pamiętać również należy, że z naszej Zawadówki pochodził Jan Rostworowski, znany autor wspomnień z powstania.
Oddając hołd bohaterstwu i ofiarności powstańców styczniowych, w dniu dzisiejszym wspólnie przeszliśmy szlakiem powstańczym w Urszulinie, a przewodnikiem był wójt Adam Panasiuk, inicjator utworzenia szlaku i autor treści tablic. Pomimo mroźnej pogody w przemarszu licznie udział wzięła młodzież szkolna i wychowawcy Zespół Szkół w Urszulinie i Szkoły Podstawowej w Wytycznie z dyrektorami Sylwestrem Adamskim i Marianem Kupiszem, przedstawiciele Poleski Park Narodowy, Nadleśnictwo Parczew, OSP Urszulin i MDP Urszulin, Gminny Ośrodek Kultury w Urszulinie, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Jung, a także mieszkańcy gminy, a nawet specjalnie przybili na tą okazję turyści.
Na koniec młodzież oraz wszystkie delegacje zapaliły znicze pod krzyżem przy dębie powstańczym. Według przekazów to właśnie w tym miejscu pochowano poległych powstańców styczniowych.
 

Rusza nabór wniosków do Rządowego Programu Klub — Edycja 2025

Zmiana zapisów Programu Klub – edycja 2025

Minister Sportu i Turystyki dokonał zmiany zapisów Programu Klub.

 

  • W rozdziale V. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU, trzecie zdanie otrzymuje brzmienie:

Kwota przeznaczona na realizację Programu będzie ustalana corocznie, w 2023 roku wyniesie 79,085 mln zł. Przewidywana wysokość środków na lata 2024-2025 wynosi 207 mln zł (w tym w roku 2024 – 98 500 000 zł i 2025 r. – 108,5 mln zł).

  • W rozdziale VI. OPIS, TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADAŃ, Operator może realizować zadanie w oparciu o poniżej sformułowane główne warunki realizacji Programu, pkt 14) otrzymuje brzmienie:

Operator Programu może udzielić wsparcia klubom sportowym, których kwota dotacji ze środków publicznych udzielanych im w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza 250 tys. zł. Podmioty ubiegające się o wsparcie finansowe muszą załączyć do wniosku stosowne oświadczenie potwierdzające deklarowaną we wniosku o dofinansowanie kwotę otrzymanych dotacji ze środków publicznych, przeznaczoną na prowadzenie szkolenia sportowego.

  • W rozdziale VI. OPIS, TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADAŃ, Główne zadania Operatora Programu, usunięty zostaje pkt 9.
  • W rozdziale VI. OPIS, TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADAŃ, Operator może realizować zadanie w oparciu o poniżej sformułowane główne warunki realizacji Programu, usunięty zostaje pkt 20.

Program Klub

Od 2016 roku, w ramach Programu Klub, Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowuje działalność małych i średnich klubów z terenu całej Polski. Program Klub to największe systemowe narzędzie bezpośredniego wsparcia, skierowane do organizacji sportowych z całego kraju prowadzących szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Dzięki udziałowi w programie kluby w istotnym zakresie mogą uzupełnić bazę sprzętową, zorganizować zgrupowania sportowe oraz wesprzeć finansowo szkoleniowców, prowadzących zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest odpowiedzią resortu na realne potrzeby środowiska sportowego.

Więcej w Biuletynie Informacji Publicznej.