Walory turystyczne

Atrakcyjność turystyczna Gminy Urszulin, wynika przede wszystkim z jej położenia wśród mozaiki pól, łąk, jezior i lasów. Nad jeziorem Rotcze, Sumin i Bombelek w Zastawiu znajdziemy miejsca przygotowane do wypoczynku nad wodą, spacerów i uprawiania sportów wodnych, zaś obfitość ryb i przygotowane łowiska umożliwiają przeżycie niezapomnianych wrażeń wędkarskich. Będąc w Urszulinie nie można nie odwiedzić Poleskiego Parku Narodowego. Bogata oferta tras dydaktycznych i przyrodniczych wiodących po dziewiczych zakątkach Polesia pozwoli odkryć najbardziej skrywane tajemnice tego miejsca.


Duża powierzchnia lasów stanowi atrakcję dla amatorów runa leśnego oraz podglądaczy przyrody a niepowtarzalne piękno przyrody umożliwia organizację plenerów malarskich i fotograficznych. Przez teren gminy przechodzi sieć szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK a także przygotowane przez Gminę Urszulin i Poleski Park Narodowy trasy rowerowe, piesze i nordic walking. Ponadto chętni mogą wybrać się na przejażdżkę Poleskim Szlakiem Konnym lub kajakową wycieczkę niezwykłą trasą po jeziorze Wytyckim, jednym z największych zbiorników wodnych Polesia Zachodniego. W atrakcyjnych miejscach na turystów czekają wieże widokowe zadaszenia turystyczne i pola biwakowe.

Dogodną formę wypoczynku zapewniają też gospodarstwa agroturystyczne, gdzie króluje gościnna i rodzinna atmosfera, zdrowa żywność i dobra domowa kuchnia. Nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych można mile spędzić czas na zwiedzaniu Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym oraz okolicznych zabytków architektury świeckie i sakralnej.