Podsumowanie akcji “Poświęć Kilometr”

1219 kwietnia 2015r. na terenie naszej gminy i parafii pw. Chrystusa Miłosiernego odbyła
się diecezjalna akcja „Poświęć Kilometr”, której celem było zbieranie funduszy na bilety lotnicze
dla młodzieży z Czadu i Boliwii, gdzie pracują misjonarze Diecezji Siedleckiej: ks. Jarosław dziedzic – Boliwia i ks. Sławomir Tymoszuk – Czad, by mogli przyjechać do Polski na Światowe Dni młodzieży – KRAKÓW 2016r.

Akcję w naszej gminie przeprowadziła młodzież z ZS w Urszulinie, należąca do Parafialnego Zespołu przygotowującego się do Światowych Dni Młodzieży. Tworzą go:

Julia Szadkowska – liderka grupy i wolontariusze: Aleksandra Szadkowska, Magdalena Bartosiak, Aleksandra Ordowska, Daria Ostrowska, Kacper Olszewski, Katarzyna Kocot, Grzegorz Kocot Anna Szysz, pod opieką p. Kingi Kiryk.

           Akcja miała nietypowy przebieg. Oprócz tradycyjnej zbiórki do puszek przy kościele parafialnym
i kaplicy w Garbatówce oraz rozprowadzaniu cegiełek zwanych „kilometrami”, organizatorzy postanowili poświęcane kilometry urzeczywistnić, zachęcając mieszkańców gminy i wspólnotę parafialną
do podejmowania różnych form aktywności fizycznej. Okazało się, że pomysł się spodobał i znalazło
się bardzo dużo chętnych, by poświęcane kilometry realnie przebyć. Wszystkich „poświęcaczy” było 172 osoby, którzy łącznie przebyli na rzecz akcji 567 kilometrów. Natomiast wszystkich kilometrów udało
się zebrać 860 – bo tyle organizatorzy mieli cegiełek, a 1 cegiełka to 1 km, drogi młodzieży z Boliwii
i Czadu do Polski.

Uczestnicy swoje kilometry poświęcali po przez jazdę na rowerze, biegi po terenie gminy i szkolnej bieżni, spacery solo, parami i w grupach, po ulicach Urszulina i ścieżkami PPN, grę w piłkę nożną
i siatkową. Wszystkie zaplanowane na cały dzień akcji, aktywności fizyczne, odbyły się mimo kapryśnej pogody. Rekordzistami były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Garbatówce, wraz z opiekunem p. Elżbietą Kuszyk – Fabianowicz, którzy przebyli na rowerach trasę 30 km po ścieżkach PPN.

Młodzież akcje rozpoczęła już o godzinie 7.00 rano, startem Pana Wójta – Tomasza Antoniuka, spod Urzędu Gminy w Urszulinie. Następnie swoje kilometry poświęcił Przewodniczący Rady Gminy – Pan Piotr Kamela. Udział w akcji wzięli również członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, KS „Polesie” Urszulin, Harcerze „Poleskie Żółwiki” z Urszulina, dzieci od najmłodszych do najstarszych, gimnazjaliści, absolwenci, nauczyciele Wychowania Fizycznego oraz Pan Zdzisław Dziura – nauczyciel fizyki z Zespołu Szkół w Urszulinie. Inicjatywę wspierał również Pan Dyrektor ZS Urszulin – Mirosław Chudzik. Zwieńczeniem całej akcji był bieg w wykonaniu silnej grupy biegaczy z Wytyczna, która wystartował o godzinie 18.00, poświęcają kilometry wokół Jeziora Wytyczno.

Kilometry, które poświęcały dzieci i młodzież, były sponsorowane przez pracowników wielu instytucji gminy Urszulin. Podsumowanie akcji odbyło się o 20.00 w kościele parafialnym, gdzie młodzież złożyła puszki na ołtarzu. Głos zabrał ks. Proboszcz – Marian Franczuk, który przybliżył pracę naszych misjonarzy z Czadu i Boliwii oraz podziękował młodzieży, za ogromny trud jaki włożyła w zorganizowanie
i przeprowadzenie akcji. Podsumowanie w liczbach przedstawiła Pani Kinga Kiryk. Padło wiele ciepłych
i miłych słów, zostały rozdane podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów, a na koniec Chór Parafialny z Urszulina wykonał oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016r.
pt. „Błogosławieni Miłosierni” idealnie opisujący cel, charakter, przebieg i cały sens diecezjalnej akcji „Poświęć Kilometr”, która dzięki naszej młodzieży, połączyła pokolenia, ożywiła mieszkańców gminy, poruszyła serca wielu ludzi, stworzyła dużo okazji do czynienia dobra dla drugiego człowieka,
bez względu na jego skórę czy kraj pochodzenia. Za wszelkie otrzymane wsparcie, dobro i złożone ofiary organizatorzy jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękują. Owoce ich pracy będą wkrótce widoczne,
gdyż powstanie film z przebiegu akcji.

EnglishGermanPolish
Rozmiar czcionki
Zmień kolor